Kategoriler
SEO

E-Ticaret Siteleri İçin SEO Rehberi 2

Mobil Uyumluluk
Mobil kullanıcılar hiçbir zaman göz ardı edilmemesi lüzumlenen grupta. Zira mobil kullanıcıların adedi her geçen gün artmakta. Ve bu kullanıcıların %58’i sayfaların süratli yüklenmesini beklerken, %61’i ise tıkladıkları sayfa mobil ahenkli değilse rakibe gitmeyi seçenek ediyor.
Mobil ahenkli olma noktasında seçenek edebileceğiniz üç değişik tercih var.
Responsive Tasarım: Sorguları; kapsül, telefon ve masaüstü araçlarına basitçe adapte olur. Basit uygulanabilen ve fiyatı düşük olan bu seçenekte masaüstü için makul olan devasa sayfalar mobilde açılırken açılma sürati düşebilir.
Dinamik Tasarım: URL’de herhangi bir farklılık olmadan internet siteniz, sitenize gelen kullanıcının nereden yaklaştığını anlayarak manzarası o cihaza göre değiştirebilir. Fiyatı yüksek olan ve komplike tek yapıya bulunduran hareketli tasarım; mobil içeriğe göre farklılaşma olanağı verir ve en iyi mobil tecrübesi sunar.
Ayrı Mobil Site: Mobil kullanıcılar için değişik tek siteyi gerektirir. Mobil versiyonun adresi de değişecektir. Örneğin; masaüstü sürümü site.com olan sitenizin mobil versiyonunun adresi m.site.com olabilir. Hareketli tasarımda bulunduğu gibi yüksek fiyatlı olan ve komplike tek yapıya bulunduran ayrı mobil site ile masaüstü sürümünden değişik muhteva ve manzara sunabilir ve mobil kullanıcıları tecrübenini arttırabilirsiniz.

Müşteri Yorumları, Puanlamaları
Tabii ki açıklar olmadan olmaz. Fazlası kullanıcıları, tek ürünü satın almadan evvel başka müşterilerin yorumlarını okur ve puanlamalarını inceler. Uygulanan incelemelera göre kullanıcıların %77’si satın alma işleminden evvel evvelki yorumları okumaktadır. Müşterilerinize ürün değerlendirme ve yorum yapma fırsatı vererek geri dönüşüm oranınızı arttırabilirsiniz. Dönüşüm oranınızın artmasının yanısıra SEO manasında da üstünlük elde edebilirsiniz. Zira her tek yorum, muhteva demek ve yorum sayınız arttıkça sayfanız içerikle beslenmiş olacak.

Yapılandırılmış Veri
Yapılandırılmış data, sayfanızdaki muhtevanın belirlenmiş kısımlarını işaretleyerek arama neticelerinde öne çıkmasını sağlamanıza yarar.

Yukarıdaki örnekte puanlama, kaç şahıs doğrulusunda incelendiği, tek etkinliğin tarihleri, tek albümün parçaları gibi kısımlar yapılandırılmış data ile işaretlendiği için arama neticelerinde karşımıza çıkıyor. Bu hususta henüz ayrıntılı bulguyu Schema.org sitesinden alabilirsiniz. Misal vermek gerekirse;
Adres, telefon numarası, faks numarası, kurucusu gibi şirketinize ilişkin bilgilerinizi
Ürününüze ilişkin resim, yorumlama, ad, değerlendirme, puanlama bilgilerini
Makalenize ilişkin yayınlanma tarihi, yazar ismi bilgilerini
Etkinliğe ilişkin tarih, katılımcı, yorumlama gibi bilgileri
Bir kitabın ismini ve yazarını, filmin yönetmeni ve henüz birçok bölümü işaretleyebilirsiniz.

Sosyal Basın Entegrasyonu
Müşterilerin yorumları kadar sosyal medyadaki varlığınız da epey önemlidir. Fazlası bireyin sosyal medyayı epey kullandığını düşünecek olursak ağırlık vermeniz platformlardan biri diyebiliriz. Defa çok sayıda sosyal basın paylaşımınızın olması ve sizinle alakalı şeylerin paylaşılması arama motoru için insanların sizi bulduğunu ve markanıza kıymet verilen anlamındadır.

Yukarıdaki grafikten sosyal medyanın SEO üzerindeki etkisini görebilirsiniz. Bu vaziyet kesinlikle ki sektörden sektöre değişiklik gösterecektir. Bunun için ise ziyaretçilerinizin hangi sosyal basın kanalını daha fazla kullandığını, hangi saatlerde kullandığını, demografik çeşitliliklerini çözümleme etmeli ve buna makul stratejiler geliştirmelisiniz.

Blog

Yazımızın başında “Blog İçin Anahtar Sözcük Analizi” yapmıştık. Sıra geldi bu analimizi kullanmaya!Önce blogun sebep ehemmiyetli olduğunu netliğe kavuşturalım:
Blog vasıtası ile gündemdeki hususları paylaşabilir ve muhtevanızı her lâhza işlek tutabilirsiniz. Böylelikle gündeme ilişkin en fazla aranılan anahtar kelimeleri de içeriğinize dahil etmiş olursunuz.
Ürünleriniz ya da kategorinizde dahil edemediğiniz anahtar kelimeleri blogunuz üstünden hedefleyebilirsiniz. Zira sitenizin geri kalanına göre mevzu itibariyle henüz özgür ve daha fazla içeriğe sahip tek alan.
Blog yazılarınız çoğaldıkça sayfa sayınız da çoğalacaktır. Doğal çoğalan sayfa sayısından kazanacağınız kıymet yazılarınızın kalitesiyle doğru orantılı. Ayrı olarak her blog yazınız üstünden site içi linkleme yaparak sayfalar arası kıymet transferi yapabilirsiniz.
Blog optimizasyonu da sitenizin geri kalanından değişik değil. Başlıkları, meta açıklamasını, görselleri, URL’i, site içi linklemeyi ve başka noktaları aynı anda optimize etmelisiniz. Peki blogunuzda neler paylaşabilirsiniz?
Kullanıcılara kılavuz olabilecek ayrıntılı içerikler
Ürünlerin tüketimi, seçimi noktasında ipuçları
Markanızı seçenek eden şahıslarla ve markalarla röportajlar
Sektöre ilişkin haberler ve gelişmeler
Kendi markanızla alakalı haberler ve gelişmeler
Her birinin olmasa da ürünlerinizin tanıtımı
Kategori bazlı “en defa satılan” ürünlerin listesi gibi liste bazlı içerikler
Kullanıcılarınızın alaka alanları ile kendisi görev alanınızı birleştirmekten yola çıkan içerikler (Örneğin; film takip etmeyi seven kullanıcılarınız için film kılavuzu ya da film listeleri)
Kısaca aklınıza gelebilecek her şey blog yazısı hususu olabilir. Burada tek başka ehemmiyetli nokta hem resim manasında hatta muhteva manasında blogunuzun kullanıcılarınızın alakasını çekmesi ve onları blogunuzda zaman geçirmeye teşvik etmesi.

Link İnşası

Link inşası bölümü ilgi edilmesi lüzumlenen tek nokta. Zira arama motorları bundan sonra “doğal” linklere ehemmiyet sağlıyor ve sizin link çalışması yaptığınızı fark ederse cezalandırabilir. Eskiden link ile ilgili seçici olmayan arama motorları, son zamanlarda linkin verildiği sayfanın kullanıcıya malumat vermesini, metnin sizinle ve link verilen anahtar kelimeyle (anchor text) ilgili olmasını ve kalifiye sitelerden link elde edilmesini istiyor.
Link satın alma epey yaygınlaştığı için bazı siteler yanlızca link vermek üstüne yazı paylaşımında yer alıyor ve yazıların muhtevaları sabit tek konuya ilişkin olmuyor. Örneğin; biri otomotiv ile ilgili iken öteki yemek tanımı olabiliyor. Bu gibi sitelerden link alabilmek size pek yarar sağlamayacaktır.
E-ticaret siteleri için ideal olan link stratejileri;
Ürün değerlendirmeleri; ürünün ilişkin bulunduğu kategori ile ilgili yazan bloggerlara ürünlerinizi göndererek düşüncelerini ve deneyimlerini paylaşmalarını isteyebilirsiniz.
Basın bültenleri; pazara yeni tek ürün sürdüğünüzde ya da tek aktivite düzenlediğinizde değişik bloglarda ve haber sitelerinde yayınlatacağınız medya bültenleri vasıtasıyla link edinebilirsiniz.
İçerikleriniz yolu ile bloggerların ve kullanıcılarınızın alakasını çekebilir hem sosyal basında hatta bloglarında paylaşmalarını sağlayabilirsiniz. Türkiye’de bunun en güzel örneklerinden biri “Onedio” Kullanıcılarını defa iyi bildiği için bazı içeriklerini kişiselleştirirken kimilerini de değişik kesimlere hitaben yazıyor ve kullanıcılar muhtevaları kendileri ile özdeşleştirebiliyor.
Kırık link inşası; MajesticSEO, Moz, Ahrefs gibi link çözümleme araçlarıyla çalışmayan linklerinizi belirleme edebilir ve linkin sizin sunacağınız sayfaya verilmesini talep edebilirsiniz. Kırık linklerin nedeni çoğunlukla sayfanın eskiden olup henüz olmaması. Bu da sayfanın yeni sürümüne eskisinin yönlendirilmemiş olduğundan ya da tamamiyle silinmiş olduğundan kaynaklanır. Bu gibi hallerde eskiden olmasına rağmen şimdi olmayan sayfalarınızı yeni tek sayfaya yönlendirebileceğiniz gibi link veren şahıs ile de irtibata geçebilirsiniz.
Yapmamanız lüzumlenen şeyler ise;
Aynı anchor text ile daimi ve birden fazla link almamak
Aynı sayfaya daimi ve birden fazla link almamak
Düşük kalifiye sitelerden link almamak
Tabii ki anchor textleri ve hangi sayfaya link verdiğini muayene edemezsiniz. Ama, esasen sizin herhangi bir etkiniz olmadan gelen linkler varsa şunlar aynısı sayfaya ya da aynısı anahtar kelimeyle olmayacaktır.

Yerel SEO için İpuçları

Bölge hedeflemeniz henüz dar tek alan olabilir. Örneğin; Bloom And Fresh gibi yanlızca tek kenti hedefleyebilirsiniz. Mahalli amaçlama için yapabilecekleriniz ise şöyle;
Başlık ve meta açıklamalarında görev sunduğunuz kazanın ismine kesinlikle yer vermek
İletişim sayfasında kesinlikle adres ve telefon numarası bulundurmak
Eğer çok sayıda alanda görev veriyorsanız her birinin adres ve telefonuna footer bölümünde yer vermek
Yapılandırılmış data ile bölgeyi işaretlemek
Yerel içerikler sunmak. Örneğin; “İstanbullular’ın en sevdiği çay bahçeleri”, “İstanbullular’a hafta sonu kaçamağı için en güzel rotalar” gibi içeriklerle kendinizi besleyebilirsiniz.
Hedef bölgenizdeki kullanıcılar için ipuçları sunmak
Google My Business, Yelp ve Facebook sayfalarına işletmenizi eklemek

SEO Çözümleme Araçları

Analizlerimizin bitimine geldik. Anlatırken bazı çözümleme araçlarından faydalandık. Şimdi size bu araçları topluca vermek istiyoruz.
Google Keyword Planner: Google alanındaki anahtar sözcük analizi. Hem organik hatta paid aramalar için ayrı neticeler veren kapsamı geniş tek araç.
Keyword.io: Google, YouTube, Bing, Amazon ve App Store için ayrı çözümleme yapmanıza imkan tanıyan anahtar sözcük çözümleme aracı.
SEMrush: Anahtar sözcük analizi, rakip analizi ve link analizi yayınlayan çözümleme aracı.
DeepCrawl: Internet sitenizin ayrıntılı analizini yapar. Site mimarisi, yöntem sorunlar, site içi linkleme ve daha fazla hususta analizini yaptığı sitenizin ayrıntılı raporunu size sunar.
Screaming Frog: Analytics ile birleşik edebileceğiniz vasıta ile sitenizin linklerini, görsellerini, CSS ve HTML’ini çözümleme edebilirsiniz.
SimilarWeb: Hem kendisi sitenizi hatta rakip kıyaslamalı olarak anahtar sözcük analizi, çeşidine göre trafik dağılımı, sosyal basın analizi,içerik analizi gibi birçok hususta ayrıntılı rapor sunar.
Searchmetrics: Rakip kıyaslamalı olarak görünürlük, sıralama, link analizi ve muhteva analizi konularında derince analizler sunar.
Majestic: Internet sitenizin ve rakiplerinizin hem yakın geçmişe ilişkin ve tarihsel olarak backlinklerini ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.
Ahrefs: Link analizi, organik trafik analizi, anahtar sözcük analizi ve crawl analizi yapmış 360 derece SEO çözümleme aracı.
Moz: Ahrefs gibi link analizi, anahtar sözcük analizi ve crawl analizi yapmış ve bu arada mahalli işletmeler için de ayrı tek çözümleme yapmış çözümleme aracı.
Google Mobil Ahenklilik Deneme Aracı: Sitenizin mobil ahenkli olup olmadığını deneme eder.
Google Yapısal Data Deneme Aracı: Yapılandırılmış verilerinizin varlığını ve doğru uygulanıp uygulanmadığını deneme eder.

Bir cevap yazın