Kategoriler
SEO

E-Ticaret Siteleri İçin SEO Rehberi 2

Mobil Uyumluluk
Mobil kullanıcılar hiçbir zaman göz ardı edilmemesi lüzumlenen grupta. Zira mobil kullanıcıların adedi her geçen gün artmakta. Ve bu kullanıcıların %58’i sayfaların süratli yüklenmesini beklerken, %61’i ise tıkladıkları sayfa mobil ahenkli değilse rakibe gitmeyi seçenek ediyor.
Mobil ahenkli olma noktasında seçenek edebileceğiniz üç değişik tercih var.
Responsive Tasarım: Sorguları; kapsül, telefon ve masaüstü araçlarına basitçe adapte olur. Basit uygulanabilen ve fiyatı düşük olan bu seçenekte masaüstü için makul olan devasa sayfalar mobilde açılırken açılma sürati düşebilir.
Dinamik Tasarım: URL’de herhangi bir farklılık olmadan internet siteniz, sitenize gelen kullanıcının nereden yaklaştığını anlayarak manzarası o cihaza göre değiştirebilir. Fiyatı yüksek olan ve komplike tek yapıya bulunduran hareketli tasarım; mobil içeriğe göre farklılaşma olanağı verir ve en iyi mobil tecrübesi sunar.
Ayrı Mobil Site: Mobil kullanıcılar için değişik tek siteyi gerektirir. Mobil versiyonun adresi de değişecektir. Örneğin; masaüstü sürümü site.com olan sitenizin mobil versiyonunun adresi m.site.com olabilir. Hareketli tasarımda bulunduğu gibi yüksek fiyatlı olan ve komplike tek yapıya bulunduran ayrı mobil site ile masaüstü sürümünden değişik muhteva ve manzara sunabilir ve mobil kullanıcıları tecrübenini arttırabilirsiniz.

Müşteri Yorumları, Puanlamaları
Tabii ki açıklar olmadan olmaz. Fazlası kullanıcıları, tek ürünü satın almadan evvel başka müşterilerin yorumlarını okur ve puanlamalarını inceler. Uygulanan incelemelera göre kullanıcıların %77’si satın alma işleminden evvel evvelki yorumları okumaktadır. Müşterilerinize ürün değerlendirme ve yorum yapma fırsatı vererek geri dönüşüm oranınızı arttırabilirsiniz. Dönüşüm oranınızın artmasının yanısıra SEO manasında da üstünlük elde edebilirsiniz. Zira her tek yorum, muhteva demek ve yorum sayınız arttıkça sayfanız içerikle beslenmiş olacak.

Yapılandırılmış Veri
Yapılandırılmış data, sayfanızdaki muhtevanın belirlenmiş kısımlarını işaretleyerek arama neticelerinde öne çıkmasını sağlamanıza yarar.

Yukarıdaki örnekte puanlama, kaç şahıs doğrulusunda incelendiği, tek etkinliğin tarihleri, tek albümün parçaları gibi kısımlar yapılandırılmış data ile işaretlendiği için arama neticelerinde karşımıza çıkıyor. Bu hususta henüz ayrıntılı bulguyu Schema.org sitesinden alabilirsiniz. Misal vermek gerekirse;
Adres, telefon numarası, faks numarası, kurucusu gibi şirketinize ilişkin bilgilerinizi
Ürününüze ilişkin resim, yorumlama, ad, değerlendirme, puanlama bilgilerini
Makalenize ilişkin yayınlanma tarihi, yazar ismi bilgilerini
Etkinliğe ilişkin tarih, katılımcı, yorumlama gibi bilgileri
Bir kitabın ismini ve yazarını, filmin yönetmeni ve henüz birçok bölümü işaretleyebilirsiniz.

Sosyal Basın Entegrasyonu
Müşterilerin yorumları kadar sosyal medyadaki varlığınız da epey önemlidir. Fazlası bireyin sosyal medyayı epey kullandığını düşünecek olursak ağırlık vermeniz platformlardan biri diyebiliriz. Defa çok sayıda sosyal basın paylaşımınızın olması ve sizinle alakalı şeylerin paylaşılması arama motoru için insanların sizi bulduğunu ve markanıza kıymet verilen anlamındadır.

Yukarıdaki grafikten sosyal medyanın SEO üzerindeki etkisini görebilirsiniz. Bu vaziyet kesinlikle ki sektörden sektöre değişiklik gösterecektir. Bunun için ise ziyaretçilerinizin hangi sosyal basın kanalını daha fazla kullandığını, hangi saatlerde kullandığını, demografik çeşitliliklerini çözümleme etmeli ve buna makul stratejiler geliştirmelisiniz.

Blog

Yazımızın başında “Blog İçin Anahtar Sözcük Analizi” yapmıştık. Sıra geldi bu analimizi kullanmaya!Önce blogun sebep ehemmiyetli olduğunu netliğe kavuşturalım:
Blog vasıtası ile gündemdeki hususları paylaşabilir ve muhtevanızı her lâhza işlek tutabilirsiniz. Böylelikle gündeme ilişkin en fazla aranılan anahtar kelimeleri de içeriğinize dahil etmiş olursunuz.
Ürünleriniz ya da kategorinizde dahil edemediğiniz anahtar kelimeleri blogunuz üstünden hedefleyebilirsiniz. Zira sitenizin geri kalanına göre mevzu itibariyle henüz özgür ve daha fazla içeriğe sahip tek alan.
Blog yazılarınız çoğaldıkça sayfa sayınız da çoğalacaktır. Doğal çoğalan sayfa sayısından kazanacağınız kıymet yazılarınızın kalitesiyle doğru orantılı. Ayrı olarak her blog yazınız üstünden site içi linkleme yaparak sayfalar arası kıymet transferi yapabilirsiniz.
Blog optimizasyonu da sitenizin geri kalanından değişik değil. Başlıkları, meta açıklamasını, görselleri, URL’i, site içi linklemeyi ve başka noktaları aynı anda optimize etmelisiniz. Peki blogunuzda neler paylaşabilirsiniz?
Kullanıcılara kılavuz olabilecek ayrıntılı içerikler
Ürünlerin tüketimi, seçimi noktasında ipuçları
Markanızı seçenek eden şahıslarla ve markalarla röportajlar
Sektöre ilişkin haberler ve gelişmeler
Kendi markanızla alakalı haberler ve gelişmeler
Her birinin olmasa da ürünlerinizin tanıtımı
Kategori bazlı “en defa satılan” ürünlerin listesi gibi liste bazlı içerikler
Kullanıcılarınızın alaka alanları ile kendisi görev alanınızı birleştirmekten yola çıkan içerikler (Örneğin; film takip etmeyi seven kullanıcılarınız için film kılavuzu ya da film listeleri)
Kısaca aklınıza gelebilecek her şey blog yazısı hususu olabilir. Burada tek başka ehemmiyetli nokta hem resim manasında hatta muhteva manasında blogunuzun kullanıcılarınızın alakasını çekmesi ve onları blogunuzda zaman geçirmeye teşvik etmesi.

Link İnşası

Link inşası bölümü ilgi edilmesi lüzumlenen tek nokta. Zira arama motorları bundan sonra “doğal” linklere ehemmiyet sağlıyor ve sizin link çalışması yaptığınızı fark ederse cezalandırabilir. Eskiden link ile ilgili seçici olmayan arama motorları, son zamanlarda linkin verildiği sayfanın kullanıcıya malumat vermesini, metnin sizinle ve link verilen anahtar kelimeyle (anchor text) ilgili olmasını ve kalifiye sitelerden link elde edilmesini istiyor.
Link satın alma epey yaygınlaştığı için bazı siteler yanlızca link vermek üstüne yazı paylaşımında yer alıyor ve yazıların muhtevaları sabit tek konuya ilişkin olmuyor. Örneğin; biri otomotiv ile ilgili iken öteki yemek tanımı olabiliyor. Bu gibi sitelerden link alabilmek size pek yarar sağlamayacaktır.
E-ticaret siteleri için ideal olan link stratejileri;
Ürün değerlendirmeleri; ürünün ilişkin bulunduğu kategori ile ilgili yazan bloggerlara ürünlerinizi göndererek düşüncelerini ve deneyimlerini paylaşmalarını isteyebilirsiniz.
Basın bültenleri; pazara yeni tek ürün sürdüğünüzde ya da tek aktivite düzenlediğinizde değişik bloglarda ve haber sitelerinde yayınlatacağınız medya bültenleri vasıtasıyla link edinebilirsiniz.
İçerikleriniz yolu ile bloggerların ve kullanıcılarınızın alakasını çekebilir hem sosyal basında hatta bloglarında paylaşmalarını sağlayabilirsiniz. Türkiye’de bunun en güzel örneklerinden biri “Onedio” Kullanıcılarını defa iyi bildiği için bazı içeriklerini kişiselleştirirken kimilerini de değişik kesimlere hitaben yazıyor ve kullanıcılar muhtevaları kendileri ile özdeşleştirebiliyor.
Kırık link inşası; MajesticSEO, Moz, Ahrefs gibi link çözümleme araçlarıyla çalışmayan linklerinizi belirleme edebilir ve linkin sizin sunacağınız sayfaya verilmesini talep edebilirsiniz. Kırık linklerin nedeni çoğunlukla sayfanın eskiden olup henüz olmaması. Bu da sayfanın yeni sürümüne eskisinin yönlendirilmemiş olduğundan ya da tamamiyle silinmiş olduğundan kaynaklanır. Bu gibi hallerde eskiden olmasına rağmen şimdi olmayan sayfalarınızı yeni tek sayfaya yönlendirebileceğiniz gibi link veren şahıs ile de irtibata geçebilirsiniz.
Yapmamanız lüzumlenen şeyler ise;
Aynı anchor text ile daimi ve birden fazla link almamak
Aynı sayfaya daimi ve birden fazla link almamak
Düşük kalifiye sitelerden link almamak
Tabii ki anchor textleri ve hangi sayfaya link verdiğini muayene edemezsiniz. Ama, esasen sizin herhangi bir etkiniz olmadan gelen linkler varsa şunlar aynısı sayfaya ya da aynısı anahtar kelimeyle olmayacaktır.

Yerel SEO için İpuçları

Bölge hedeflemeniz henüz dar tek alan olabilir. Örneğin; Bloom And Fresh gibi yanlızca tek kenti hedefleyebilirsiniz. Mahalli amaçlama için yapabilecekleriniz ise şöyle;
Başlık ve meta açıklamalarında görev sunduğunuz kazanın ismine kesinlikle yer vermek
İletişim sayfasında kesinlikle adres ve telefon numarası bulundurmak
Eğer çok sayıda alanda görev veriyorsanız her birinin adres ve telefonuna footer bölümünde yer vermek
Yapılandırılmış data ile bölgeyi işaretlemek
Yerel içerikler sunmak. Örneğin; “İstanbullular’ın en sevdiği çay bahçeleri”, “İstanbullular’a hafta sonu kaçamağı için en güzel rotalar” gibi içeriklerle kendinizi besleyebilirsiniz.
Hedef bölgenizdeki kullanıcılar için ipuçları sunmak
Google My Business, Yelp ve Facebook sayfalarına işletmenizi eklemek

SEO Çözümleme Araçları

Analizlerimizin bitimine geldik. Anlatırken bazı çözümleme araçlarından faydalandık. Şimdi size bu araçları topluca vermek istiyoruz.
Google Keyword Planner: Google alanındaki anahtar sözcük analizi. Hem organik hatta paid aramalar için ayrı neticeler veren kapsamı geniş tek araç.
Keyword.io: Google, YouTube, Bing, Amazon ve App Store için ayrı çözümleme yapmanıza imkan tanıyan anahtar sözcük çözümleme aracı.
SEMrush: Anahtar sözcük analizi, rakip analizi ve link analizi yayınlayan çözümleme aracı.
DeepCrawl: Internet sitenizin ayrıntılı analizini yapar. Site mimarisi, yöntem sorunlar, site içi linkleme ve daha fazla hususta analizini yaptığı sitenizin ayrıntılı raporunu size sunar.
Screaming Frog: Analytics ile birleşik edebileceğiniz vasıta ile sitenizin linklerini, görsellerini, CSS ve HTML’ini çözümleme edebilirsiniz.
SimilarWeb: Hem kendisi sitenizi hatta rakip kıyaslamalı olarak anahtar sözcük analizi, çeşidine göre trafik dağılımı, sosyal basın analizi,içerik analizi gibi birçok hususta ayrıntılı rapor sunar.
Searchmetrics: Rakip kıyaslamalı olarak görünürlük, sıralama, link analizi ve muhteva analizi konularında derince analizler sunar.
Majestic: Internet sitenizin ve rakiplerinizin hem yakın geçmişe ilişkin ve tarihsel olarak backlinklerini ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.
Ahrefs: Link analizi, organik trafik analizi, anahtar sözcük analizi ve crawl analizi yapmış 360 derece SEO çözümleme aracı.
Moz: Ahrefs gibi link analizi, anahtar sözcük analizi ve crawl analizi yapmış ve bu arada mahalli işletmeler için de ayrı tek çözümleme yapmış çözümleme aracı.
Google Mobil Ahenklilik Deneme Aracı: Sitenizin mobil ahenkli olup olmadığını deneme eder.
Google Yapısal Data Deneme Aracı: Yapılandırılmış verilerinizin varlığını ve doğru uygulanıp uygulanmadığını deneme eder.

Kategoriler
SEO

E-Ticaret Siteleri İçin SEO Rehberi 1

E-Ticaret Siteleri için SEO Rehberi
E-ticaret sitelerinde SEO‘nun ehemmiyeti bundan sonra herkesçe biliniyor. Bu rehberimizde e-ticaret sitelerinde SEO yönünden yapması gerekenleri sizin için derledik.

E-ticaret epey devasa tek hacme bulunduran tek sektör. Alttaki grafik yaş gruplarına göre akıllı telefon kullanıcılarının çevrimiçi alış veriş davranışlarını gösteriyor. Gördüğünüz emeliyle insanların tahminen %50’si satın almadan evvel web üstünden araştırırken %43’ü de çevrimiçi alış veriş yapıyor. Web trendleri ve verilerini henüz ayrıntılı incelemek için bu raporu inceleyebilirsiniz.

İşletmenizin büyüklüğü fark etmeksizin, son zamanlarda büyümek isteyen her işletmecinin tek e-ticaret sitesi kurması mecburî duruma geldi. Ve bununla birlikte ananesel pazarlama yöntemlerini tek kıyıya bırakarak çevrimiçi pazarlama stratejileriyle markalarını ilerletmek zorundalar. Göz ardı edilmemesi lüzumlenen stratejilerinden bir tanesi de SEO. İnternette yer alır olmanızı gerçekleştiren SEO stratejileriyle markanızı geliştirebilir ve web görünürlüğünüzü arttırabilirsiniz. “Peki bu stratejiler neler, sebep uygulayacağız?” diyorsanız, “E-Ticaret Siteleri için SEO Rehberimiz” tam da sorularınıza yanıt olacak aradığınız şey.

Anahtar Sözcük Analizi

Bildiğimiz emeliyle SEO çalışmalarının başlangıç noktası anahtar sözcük analizi. Ve bu vaziyet e-ticaretler için de değişik değil. Anahtar sözcük analizi yapar iken göz önünde bulunduracağınız iki şey sözcüklerin sunduğunuz ürün/hizmet ile ilgisi ve arama hacmi. Bu halde size önereceğimiz şey sitenizle en ilgili kelimeler içinden arama hacmi en yüksek olanları hedeflemeniz.

Kategoriler ve Ürünler İçin Anahtar Sözcük Analizi
Anahtar sözcük analizini de kendisi içerisinde ikiye ayırabiliriz. Bunlardan ilki ürünleriniz için anahtar sözcük analizi yapmak. Bu analizi yapar iken ilgi faktörüz lüzumlenen ise ürün segmentinizin dışına çıkmamak ve anahtar sözcüklerin manası yönünden defa geniş olmamasına ilgi etmek.
Örnek vermek gerekirse; muhtelif tasarımcılara ilişkin giysi satışı yapıyorsanız “elbise” kelimesini hedeflemeniz sizin ile tam örtüşmez. Çünkü; “elbise” araması yapmış bireyin emeli beklentilerini karşılayacak herhangi bir giysi iken sizin ürünleriniz “özel dizayn elbise” arayan şahıslara hitap ediyor. Bu halde “elbise” araması yapmış şahıslar sitenize ulaşsa dahi onların beklentileriyle örtüşmeyeceği için sürekli ziyaretçilere dönüşmezler. İşte bu sebepten anahtar sözcük hedeflemesi yapar iken anahtar kelimelerle sitenize gelen kullanıcıların taleplerini ne derece karşılayabileceğinizi göz önünde bulundurmalısınız.

Blog İçin Anahtar Sözcük Analizi
Blog; sunduğunuz ürün ya da hizmetlerinizle doğrudan hedefleyemeyeceğiniz kelimelerden ve “en güzel midi giysi modelleri” gibi long tail diye tanımladığımız uzun kuyruklu anahtar kelimelerden de yarar sağlamanıza yardımcı olur.
Yukarıda dizayn giysi sattığınızı varsaymıştık. Ürünlerinizde hedefleyemeceğiniz “ünlü modacıların 2017 İlkbahar/Yaz için tasarladığı elbiseler”, “New York Moda Haftası’nın en güzel elbiseleri” gibi konularda blogunuza aratarak “özel dizayn elbise”den defa daha çok kelimeyi bünyenize katabilirsiniz.
İpucu vermek icabında en fazla aranan long tail anahtar kelimelerin içerisinde “kim, ne vakit, sebep, nerede” geçtiği belirtiliyor. Long tail kelimeleri bulmak için HitTail ve Wordtracker Keyword araçlarından faydalanabilirsiniz.

Rakip Analizi

Başlığın “Rakip Analizi” olması sizi yanıltmasın, anahtar kelimeleri analizimiz tam anlamıyla bitmedi. Rakip analizimizi tamamladıktan ardından anahtar sözcük analizi için tam anlamıyla “Bitti” diyebiliriz.

Rakiplerinizin Etkin Bulunduğu Kelimeler
Ürünlerimiz ve blogumuz için amaç kelimelerden meydana gelen tek havuz oluşturduk. Ama rakiplerimizin etkin bulunduğu kelimelere bakmadan, başka bir deyişle sektördekileri yakın takibe almadan bu havuzumuzun noksansız olduğunu söyleyemeyiz. Etkin rakipleri seçmek için ise kendiniz için seçtiğiniz kelimelerden arama hacmi yüksek olanlarla tek kullanıcıları gibi arama motorunda arama yapılabilir ve etkin rakiplerinizi inceleyebilirsiniz.
Bunun dışında arama motorlarının gözünde tek sitenin durumunu/gücünü gösteren Domain Authority (DA) ve herhangi bir sayfanın vaziyetini gösteren Page Authority (PA) değerlerine bakarak da inceleyeceğiniz etkin rakiplerinize hüküm verebilirsiniz. Bu değerleri Moz toolbar üstünden para ödemeden görebilirsiniz.

Rakipleri belirledik. “Peki etkin oldukları kelimelere sebep bakacağız?” diyorsanız bunun için de yeniden bazı vasıtalar var. Bunlardan biri SEMrush. Analizini inşa etmek dilediğiniz sitenin sıralama aldığı kelimeleri, kaçıncı olarak sıralandığını ve kelimelerin arama hacmini veren tam manasıyla her istikametiyle çözümleme yapmış tek araç.

Fakat size ayrıntılı netice verebilmesi için ücretli sürümünü almanızı öneriyoruz. Ayrıca rakip analizi noktasında size faydalı analizler gerçekleştirecek araçlar;
Searchmetrics

Gördüğünüz emeliyle, anahtar sözcük ve trafik kıyaslamalı olarak birçok rakibinizi size gösteren tek çözümleme aracı. Ama ne yazık ki ayrıntılı analizler yapabilmek için ücretli sürümüne geçmeniz gerekiyor.
Bir başka çözümleme aracı ise SimilarWeb

Bu vasıta ile de anahtar kelimeleri inceleyebilir ve rakiplerinizle kendisi aranızda tek kıyaslama yapabilirsiniz.

Rakiplerinizin Linkleri
Gelelim link analizine! Rakiplerinize nerelerden link geldiğine bakarak siz de medya bültenleri ve bloggerlar vasıtasıyla aynı anda linkler edinebilirsiniz. Nereden bakacağınıza gelirsek;
Open Site Explorer

Majestic
Yukarıda görüldüğü Trust Flow ve Citation Flow değerlerini yorumlamak gerekirse; Majestic de Moz’un DA ve PA değerleri gibi backlinklerinizin emniyet ve efor metriklerine bakarak bütün siteniz için Emniyet (Trust Flow) ve Efor (Citation Flow) kıymeti biçer.
Ahrefs

Ahrefs, linklerine göre en iyi sayfalar, link profilinin büyümesine göre en iyi sayfalar gibi seçenekleriyle ayrıntılı tek backlink analizi yapmanızı sağlar.
Tanıştırdığımız üç çözümleme aracının da ücretli sürümleri defa ayrıntılı analizler sunarken fiyatsız olan seçenekleriyle epey dar tek veriye ulaşırsınız. Bu araçları kullanarak rakiplerinize ilişkin linklerin efor ve emniyet metriklerini ve nerelerden hangi anahtar kelimelerle link yaklaştığını görebilirsiniz.

Rakiplerinizin Site Yapısı
Site yapısı dediğimizde site içi navigasyonu, kategori ve alt kategorilerin yapısı gibi kısımlar aklımıza geliyor. Tek e-ticaret sitesinin bünyesinde ilgi edilmesi lüzumlenen en ehemmiyetli noktalar ise;
Bazı kategorilerdeki en popüler/en defa satın alınan/en defa tıklanan ürünler
Alakalı ürünler
Müşterilerin en fazla hoşnut kaldığı ürünler
En nihai gösterilen ürünler
gibi kalifiye linkler oluşturmak. Bunun için sektörünüzdeki rakiplerden en iyilerini ve etkin olanları seçerek sebep tek yapı oluşturduklarını inceleyebilirsiniz. Kendisi siteniz için aynı anda tek yapı, kimi farklılıklar sahibi olan tek yapı ya da tamamiyle değişik tek yapı kurgulayabilirsiniz.

Teknik Sorunları Bulmak

Anahtar sözcük analizimizi bitirdik, rakipleri inceledik. Sıra geldi sitemizin yöntem manada kontrolünü yapmaya.

Çift Sayfalar, Başlıklar, Meta Açıklamaları
SEO kapsamında içeriklerinizin, başlıklarınızın ve meta açıklamalarınızın her biri orjinal olmalı. E-ticaret sitelerinin en fazla karşılaştığı sorunlardan bir tanesidir “çift” içerik/başlık problemi. Bunun nedeni ise birden fazla ve benzer ürünleri içeriğinde barındırması. Örneğin; aynısı model ve marka kazağın hem sarı hatta yeşil rengi olabilir. Ve bu sayfaların muhtevası ve başlıkları arasındaki tek fark ürünün rengi olacaktır. Hem de bazı durumlarda başlıklara bu renk farkı eklenmeyebiliyor. Bu vaziyetin yaratacağı çift muhteva ve çift başlık sorununu ortadan kaldırmak için;
Renk, gövde farkı gibi farklılıkları olan benzer ürünlerden birini asal sayfa olarak saptamak ve bu sayfanın asal sayfanız olduğunu arama motoruna duyurmak emeliyle diğerlerinin kod bölümüne “canonical” yaftası eklemek.
Veya asal sayfanız dışındaki sayfaların arama motoru doğrulusunda indekslenmemesi ve sıralama almaması için “noindex” yaftası eklemek.
Screaming Frog, sitenizin defa istikametli analizini yapmış SEO araçlarından biri. Hem fiyatsız hatta ücretli sürümü olan aracın fiyatsız sürümüyle 500 URL’e kadar sayfanızı çözümleme edebilirsiniz. Bu vasıta ile çift sayfa başlıkları, çift meta izahları, çift içerikler, H1 yaftaları ve henüz birçok hususta çözümleme yapabilirsiniz.

404 Sayfaları
404 Sayfa Bulunamadı kodu veren sayfalarınızı da Screaming Frog üstünden çözümleme edebilirsiniz. Bununla birlikte yeniden tek SEO çözümleme aracı olan DeepCrawl vasıtasıyla de yöntem çözümleme yapabilirsiniz. Ve Search Console üstünden de para ödemeden 404 kodu veren bütün sayfalarınıza ulaşabilirsiniz. Her analizinizi evvelki analizlerinizden birisi ile kıyaslayarak gelişiminizi de gözlemleyebilirsiniz.

404 sayfalarına yeniden dönersek; 404 sayfası gerçekte tabii tek sonuçtur. URL’in hatalı ya da noksan yazılması, eskiden olup şu lâhza olmayan veyahut hiç olmamış tek ürünü aramanın neticesi olarak 404 sayfasıyla karşılaşılabilir. Ama bunun yanında; yöntem tek değişiklikten, sitenizin kategori yapınızı değiştirmiş olmaktan kaynaklı ürünlerinizin yeni adreslerini eskisinden değişik olabilir. Şayet doğru stratejiyi kurgulamazsanız, külüstür sayfalar da arama neticelerinde çıkmaya devam eder ve 404 Sayfa Bulunamadı ile karşılaşan kullanıcılar sizi seçenek etmekten zaman içinde vazgeçer. Bu meselesi ortadan kaldırmak için ise herhangi bir değişiklikte;
Eski URL’in yeni URL’e 301 Kalıcı Yönlendirme ile yönlendirilmeli.
Eğer karşılığı yok ise külüstür sayfaların kıymetini elde tutmak için en ilgili kategoriye ya da ana sayfaya 301 ile yönlendirilmeli.
301 yönlendirmesini tek ileri başlıkta ayrıntılı olarak anlatıyor olacağız.
Peki 404 kodu vermesi lüzumlenen sayfalar için kalifiye tek sayfa hazırlamak lazım olur mi? Bu tür tek mecburilik kuşkusuz yok, ama kullanıcıları tecrübenini çoğaltmak için;
Kategorilere, ana sayfaya ve etkileşim sayfasına giden linkler koyabilirsiniz.
Kullanıcının aradığına ulaşabilmesi için arama kutusu ekleyebilirsiniz.
Kullanıcının alakasını çeken renkli ve keyifli tek sayfa kurgulayabilirsiniz.
Size düşünce vermesi için şuraya güzel misaller bırakalım:
Magnt

MailChimp

Blue Fountain Media

301 ve 302 Yönlendirmeleri
Kalıcı yönlendirmeler için sarfedilen 301 yönlendirmesi ile külüstür sayfanızın SEO değerlerini yönlendirdiğiniz sayfaya aktarmış olursunuz. Kısa zamanlı olan yönlendirmeler için sarfedilen 302 yönlendirmesi ile bir müddet ardından külüstür sayfaya yeniden dönüleceği için bu tür tek transfer mevzubahis olmaz.
E-ticaret sitelerinde;
302 yönlendirmesi tek müddetliğine kapanan ve gelecek zamanlarda yeniden stoklara girecek olan markalar/butikler/ürünler için kullanılıyor. Bu gibi haller için 404 sayfası ve “Ürünümüz tükendi” gibi tek yorumlama da analiz eder arasında.
301 yönlendirmesi ise ürün yelpazesinden kalkan ürünler için kullanılmaktadır.

Site Hızı
Site sürati da SEO’yu etkileyen etkenler arasında. Kullanıcıları gözünden düşünecek olursak, e-ticaret sitenizde yüzlerce ürününüzü incelemek esasen zaman alan tek şeyken bunu aheste açılan sayfalarla henüz da uzatmak istemeyiz. Ve aheste yüklenen tek sayfa ile karşılaştığımızda doğrudan sayfayı kapatır ve başka neticelerde şansımızı deneriz. İşte tam da bu noktada kullanıcıları tecrübenini çoğaltmak için site hızınızı optimize etmelisiniz.
Site hızınızı;
PageSpeed
Pingdom
araçları ile ölçümleyebilirsiniz. Analizler neticeninde bu vasıtalar site hızınız düşükse bu meselenin ne gibi meselelerden kaynaklandığını ve sebep halledilmesi gerektiğine değin rapor verecektir.

Site-içi Arama Motoru Optimizasyonu

Anahtar Sözcük Optimizasyonu
Anahtar sözcük analizini yapmıştık. Şimdi ise bu çalışmamıza bakarak sitemizi optimize edeceğiz.
Sayfa başlığı
Heading etiketleri
Meta description
URL
Tanıtıcı ürün açıklamaları
Görsel adları ve alt etiketleri
gibi muhteva ile ilgili her noktada anahtar sözcük analizimizden faydalanabiliriz. Burada ehemmiyetli olan ise muhtevası manasız tek şeklinde anahtar kelimelere boğmamak ve ürünlerle eşleşen başlıklar, izahlar ve içerikler eklemek.

Yukarıdaki örneklerde “akıllı telefon” aramasında karşımıza çıkan neticelerde sayfaların başlığını, URL’ini ve meta açıklamasının sebep göründüğünü göstermeye çalıştık. Yeşil kutu içindeki misal diğerine göre net ve manalı malumat verilen için tıklanma seviyesi henüz yüksek. Sayfa başlığı sayfanın muhtevanını bildiren net tek ifade iken meta izahı da sayfanın konusunu anlatan birkaç manalı tek tümceden oluşmaktadır. URL de lüzumsuz parametrelerden uzak ve sayfa konusunda anahtar sözcük içerecek şeklinde oluşturulmalı.

Site Yapısı
Kullanıcı tecrübenini arttıracak noktalardan en ehemmiyetlisi diyebiliriz site yapısına. Sitenizde gezinmeyi kolaylaştıracağı için kullanıcılar aradıklarına henüz basit ulaşabilecekler.
Sitenizin mimarisini kurgularken oldukça yalın düşünmeye çalışın. Başka bir deyişle kullanıcılarınızın ana sayfadan ürün sayfasına ulaşabilmelerini olabilecek minimum sayıda tıklama ile sağlamaya çalışın. Ayrı olarak ana sayfadan başka sayfalara giderek “link juice” diye tanımladığımız link kıymeti paylaşılır. Ve tıklama adedi ne kadar artarsa, ulaşılan sayfaya aktarılacak link kıymeti o kadar azalır.
Kategori ve ürün sayfalarınızı adlandırırken anahtar sözcük analizine müracaat ederek en fazla aranılan kelimeleri seçenek faktörüz size pozitif geri dönüşler sağlayacaktır. Ama tek bütünlük de elde etmeye çalışın. Örneğin; kategori isimlerinizden biri “Elbise Modelleri” iken öteki “Etek Fiyatları” olmasın. “Modelleri” demeyi seçenek ettiyseniz hepsini aynı anda isimlendirin.

Site-içi Linkleme
Bir başka konumuz site içi linkleme. Başka bir deyişle sitenizin herhangi bir sayfasından yeniden sitenizin herhangi bir sayfasına link vermek. Site içi linkleme vasıtası ile belirleyeceğiniz anahtar kelimelerle seçtiğiniz sayfalara link sunarak o sayfaları güçlendirebilirsiniz. Bu prosedürü yapar iken aklınızdan çıkarmamanız lüzumlenen şey; ana sayfa üstünden verilen site içi linkler her vakit en çok kıymet açıklayan linklerdir.
Bir başka ilgi faktörüz lüzumlenen nokta ise arama motorları sandığınızdan henüz zeki bulunduğu için aynısı anahtar sözcük ile defa çok sayıda link eklememek. Zira bu gibi vaziyetleri arama motoru kuşkulu tek tutum olarak algılayacak ve kendini yanıltmayı planladığınızı düşünecektir. Bunun adına henüz tabii duracak şeklinde site içi linklemenizi yapmanızı öneririz.
Son olarak yapmanız lüzumlenen ise arama motorunun bütün sayfalarınızı çözümleme etmesi ve indekslemesi için bütün sayfalarınızı sahibi olan tek site haritası hazırlayarak bunu Google’a bildirmek.