Kategoriler
SEO

SEO Başlangıç Rehberi

Bu rehber kimler için hazırlanmıştır?
Çevrimiçi içeriğe sahipseniz, online içerikten para kazanıyorsanız, online muhtevanın yönetimiyle uğraşıyorsanız ya da böyle muhtevası Google Arama üstünden tanıtıyorsanız bu rehber sizin için hazırlanmıştır.
Büyüyen ve ilerleyen tek işletmenin sahibi, onlarca sitenin internet yöneticisi, internet ajansında SEO eksperi ya da Arama mekaniği içeriğine meraklı, tümşeyleri kendisi yapmış tek SEO ustasıysanız, bu rehber sizin için hazırlanmıştır.

SEO Rehberi
SEO Rehberi

En iyi uygulamalarımıza dayalı olarak SEO’nun esasları ile ilgili kapsamı geniş tek genel istihparata sahip olmak istiyorsak tam adına geldiniz.
Bu rehber size sitenizi kendiliğinden Google’da birinci sıraya yerleştirecek sırlar vermeyecektir (bunun için üzgünüz!), fakat alçakta özetlenen en iyi programları izlemenin arama motorlarının muhtevanızı taramasını, dizine eklemesini ve anlamasını kolaylaştıracağını umut ediyoruz.
Arama motoru optimizasyonu (SEO) çoğunlukla internet sitenizin muhtelif bölümlerinde ufak farklılıklar gerçekleştirmeyle alakalıdır.
Tek tek bakıldığında bu farklılıklar artımlı iyileştirmeler gibi görünebilir, fakat başka optimizasyonlarla birleştirildiklerinde, sitenizin kullanıcıları tecrübesi ve organik arama sonuçlarındaki performansı üstünde öneme kıymet tek tesiri olabilir.
Bu kılavuzdaki konular internet sayfalarının esas bileşenlerinden oluştuğu için bunların birçoğu ile ilgili halihazırda bilgili olmanıza karşın bunlardan en iyi şeklinde yararlanmıyor olabilirsiniz.
Kullanıcılarınızın faydalanabileceği tek internet sitesi oluşturmalısınız ve bütün optimizasyonlar kullananlara henüz iyi tek tecrübe sunmaya yönelik olması gereklidir.
Bu kullanıcılardan biri, başka kullanıcıların muhtevanızı keşfetmesine yardım eden arama motorudur.
Arama Motoru Optimizasyonu, arama motorlarının muhtevası anlamasına ve sunmasına yardımcı olmayla alakalıdır.
Siteniz, misal sitemizden henüz ufak ya da henüz devasa ve defa değişik muhteva sunuyor olabilir, fakat alçakta tartıştığımız optimizasyon hususları her büyüklük ve cinsten siteler için geçerlidir.
Kılavuzumuzun internet sitenizi sebep iyileştireceğinizle alakalı yeni fikirler vereceğini umar ve sorularınızı, geri bildiriminizi ve muvaffakiyet hikayelerinizi Google Internet Yöneticisi Takviye Forumu‘nda1 görmekten memnuniyet duyarız.
İçerikten zevk alacağınızı umarız.
Ayrıca, Google Takviye Forumlarımız vasıtasıyla göndereceğiniz görüşlerinizi bekliyoruz.
Sizden gelen geri bildirimleri birleşik etmeye çalışacağız.
Kılavuzu çekinmeden kaydedip mesul tek şeklinde çıktısını alabilir ve yeniden paylaşabilirsiniz.
Web’in niteliğini beraber iyileştirelim.
Google’da yer almakta musunuz?
Sitenizin Google dizininde olup olmadığını belirleyin – Sitenizin ana sayfa URL’si için tek site: araması yapın.
Sonuç görürseniz dizinde yer alıyorsunuz demektir.
Örneğin, tek “site:wikipedia.org” araması bu sonuçları2 döndürür.
Siteniz Google’da yer almıyorsa – Google milyarlarca sayfayı tarasa da kimi sitelerin gözden kaçmasının önüne geçilemez.
Tarayıcılarımız tek siteyi atladığında, bunun sebebi genellikle aşağıdakilerden biridir:
İlgili site, internet üzerindeki başka sitelerle iyi tek şeklinde bağlı değildir
Yeni tek siteyi kullanıma sundunuz ve Google’ın daha bu siteyi taramak için süreyi olmadı
Sitenin planımı, içeriğinin Google doğrulusunda tesirli tek şeklinde taranmasını zorlaştırıyor
Google, sitenizi taramaya çalışırken tek hatayla karşılaştı
Politikanız, Google’ın siteyi taramasını engellemektedir
Sitemi Google’a sebep taşırım?
Google’ın arama neticelerine dahil olmak fiyatsız ve kolaydır; sitenizi Google’a göndermeniz dahi gerekmez.
Google, dizinimize eklenecek siteleri aramak emeliyle web’i defalarca kez keşfetmek için internet tarayıcıları kullanan tam otomatik tek arama motorudur.
Aslında arama sonuçlarımızda listelenen sitelerin devasa fazlalığı, ilave etmek emeliyle manuel olarak gönderilmiş siteler değil, web’i tararken bulup kendiliğinden eklediğimiz sitelerdir.
Google’ın Internet sayfalarını sebep keşfettiğini, taradığını ve sunduğunu öğrenin.3
Google ile ahenkli tek internet sitesi oluşturmanız için internet yöneticisi yönergeleri4 sunuyoruz.
Tarayıcılarımızın belirli tek siteyi bulacağı garanti edilmese de, bu yönergeleri seyretmek sitenizi arama neticelerinde görünür duruma getirmeye yardımcı olması gereklidir.
Google Search Console, muhtevanızı Google’a göndermenize ve Google Arama’daki performansınızı takip etmenize yardımcı olacak vasıtalar sağlar.
İsterseniz Search Console, Google’ın sitenizle alakalı karşılaştığı ehemmiyetli problemlere ait uyarılar da gönderebilir.